רכב חברה – האם זה משתלם?

"רכב חברה" היה עד לא מזמן מונח מקביל להטבה אטרקטיבית במיוחד עבור ציבור השכירים והמנהלים. עם זאת, כיום יש לא מעט אלטרנטיבות למימון רכב ולא בטוח שהאופציה המקורית היא עדיין המשתלמת ביותר. הנה המדריך המלא

הטבת רכב צמוד היא סמל סטטוס לשכירים בתפקידי מפתח ומנהלים בארגונים ועסקים בשוק העבודה המודרני. התלות ברכב פרטי בולטת וגדולה במיוחד בישראל, בה התחבורה הציבורית לוקה בחסר ואין הרבה אופציות להגיע לעבודה בזמן.

לעיתים קרובות משמש רכב החברה אמצעי לגיוס עובדים בכירים ולהענקת קידום למנהלים מצטיינים. בנוסף, יש מקרים בהם הרכב עונה על צורך פרקטי של החברה וזאת כאשר העובד מבצע נסיעות ארוכות כחלק בלתי נפרד מהגדרת התפקיד שלו.

השאלה המתבקשת היא מה היתרונות והחסרונות של רכב חברה, והאם זו תמיד האופציה הכי משתלמת שיש על השולחן. בראש ובראשונה, חשוב להבהיר שרכב חברה מעניק הטבה משמעותית במחירי הדלק כי לרוב הוא ממומן באמצעות דלקן או פזומט. העובד לא צריך לשאת בעלויות הדלק וכך מצמצמות ההוצאות החודשיות שלו בעשרות אחוזים. מכל שאר הבחינות מדובר כבר על סוגיה מורכבת יותר.

כמה כסף יורד ממשכורת הברוטו שלכם?

קבלת רכב חברה באה לידי ביטוי בדרך כלל בשכר הברוטו החודשי. מכאן ששכרו של העובד יורד לטובת השימוש ברכב, גם אם הוא לא באמת זקוק לו. בקבלת רכב חברה חשוב להכניס למערכת השיקולים את גובה המשכורת מול שיעור המס. במידה ושכר הברוטו יורד משמעותית לעומת השכר לפני ההטבה, עדיף לוותר על רכב החברה.

נתונים אחרים שכדאי לשקלל לפני שמחליטים האם להסכים לקבלת הטבת רכב צמוד הם קילומטראז'. רכב עם קילומטראז' גבוה בכל מקרה סובל מירידת ערך, ועדיף שזה יקרה על גבי רכב החברה מאשר במכונית הפרטית. כאן כבר צריך לבדוק כל מקרה לגופו ולבחון את נסיבות ההעסקה.

מה האלטרנטיבות?

אי אפשר להחליט האם רכב חברה אכן משתלם בלי להתייחס לאלטרנטיבות. למעשה, אחת הסיבות העיקריות לכך שרכב החברה איבד קצת מזוהרו היא הליסינג. כיום ניתן לשאת בעלויות נמוכות מאוד של ליסינג פרטי ולהשיג עצמאות מלאה.

בניגוד לליסינג מימוני שבו הארגון או האדם הפרטי מפקידים פיקדון ומשלמים באופן חודשי כדי להעביר את הרכב לבעלותם, בליסינג פרטי הדגש הוא על רכישה באמצעות תשלומים חודשיים ובלי לקחת הלוואה שתשפיע על מסגרת האשראי בבנק. במהלך תקופת התשלום נעשה שימוש ברכב, אולם בתום התקופה אפשר להחליף אותו בדגם חדש יותר ופשוט להמשיך את התשלומים.

היתרון הוא שאין צורך בהלוואה או הוצאה כספית גדולה, אפשר להפנות את השכר הברוטו לחיסכון או להוצאות אחרות ואין שום סוג של התחייבות. את הרכב קונים מחברות ליסינג גדולות בשוק ובלי לערב את הארגון או המעסיק הישירים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.