פעילויות עם ילדים ליום הזיכרון

הורים צריכים למצוא פעילויות מיוחדות ליום הזיכרון כדי ליצור אווירה שתאפשר גם לילדים צעירים להתמודד עם המורכבות והרגישות. איך עושים את זה בצורה נכונה ועל מה שמים דגש? הנה כמה רעיונות

יום העצמאות ויום הזיכרון סמוכים זה לזה ומציבים אתגר משמעותי בפני הורים לילדים. דווקא פעוטות מתקשים להתמודד עם המורכבות של היום הזה, בין היתר כי הם לא מבינים את השינוי באווירה ובמצב הרוח. גם הקרבה בין שני הימים לא תורמת להורים ויש כאלה שמוצאים את עצמם מתמודדים עם תחושה של תסכול ועוגמת נפש.

מצד שני, לא חייבים לגרום לאווירת נכאים ויש הרבה פעילויות שאפשר לעשות עם ילדים תוך כדי הכלה של המורכבות והרגישות. הנה כמה רעיונות:

  1. השמעת שירים עבריים שקטים

מוסיקה היא דרך מצוינת להניע ילדים ולהעביר להם מסרים מופשטים. אם גם ככה ההורים אוהבים להאזין לרדיו ולשירים עבריים שקטים לאורך יום הזיכרון, אין סיבה לא לעשות זאת בבית.

אפשר לבחור תחנת רדיו בטלוויזיה ולהשאיר אותה ברקע בזמן שהילדים עוסקים בפעילויות השגרתיות שלהם. אפשרות אחרת היא לבנות מראש רשימת שירים, ואולי לתת לילדים בוגרים להשתתף בתהליך קבלת ההחלטות. כך ניתן גם ליצור חיבור בין הפעילויות בגנים ובבתי הספר לבין האווירה בבית ועם המשפחה.

  1. צפייה בסרטים

הורים וילדים מבלים את רוב ימי הזיכרון בבית ואחת הפעילויות המומלצות למצב כזה היא צפייה בסרטים. סביר להניח שביום העצמאות כבר תמצאו פעילות שתעזור לילדים לפרוק אנרגיה, אבל עד אז תוכלו להסביר להם על תולדות ארץ ישראל ועל המאבקים שנערכו על מנת להקים מדינה.

הדבר החשוב הוא לבחור את הסרטים בצורה נכונה ולוודא שהם מתאימים לגיל של הילדים. יש הרבה סרטים עלילתיים עם קצב מהיר שמתאימים גם לבני נוער, והבחירה ביניהם עשויה להפוך את הצפייה המשותפת לחוויה משמעותית ובלתי נשכחת עבור כל בני המשפחה.

  1. טיול רגלי

משפחות שונות מציינות את ימי הזיכרון והחגים בדרכים שונות. אין דרך אחת מסורתית שמתאימה לכולם, לכן יש גם הורים לילדים שמעדיפים לנצל את החופש מבתי הספר ואת ימי העבודה הקצרים כדי לצאת לטיול. את הטיול עצמו ניתן לערוך למשל בשמורות טבע וסביב אתרי הנצחה. אפשר להגיע עם הרכב קרוב לאתרים ולעצור להתרעננות יחד עם הילדים.

היתרון של טיול רגלי הוא באפשרות שניתנת להם ללמוד על יום הזיכרון באופן מעשי. כל עוד בוחרים את התחנות הנכונות לעצור בהן במהלך הטיול, אין סיבה שהילדים לא ייהנו וגם ילמדו בעת ובעונה אחת. הטעות הנפוצה של הורים היא לחשוב שהעשרה חייבת לבוא על חשבון הנאה, אך זה ממש לא המצב. בשורה התחתונה, המטרה היא לשמור על האווירה המיוחדת אך להשאיר גם לילדים מקום להתבטא.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.