מי מונע שקיפות במועצות הדתיות?

משרד האוצר השקיע לא פחות מ-45 מיליון ש"ח על מנת להביא לשקיפות כספית בהתנהלות המועצות הדתיות, אך בגיבויו של שר הדתות אזולאי לא יפעילו את המערכת הממוחשבת. {האח הגדול}

לא פחות מ-45 מיליון ש"ח השקיעו למען "התכנית רחבת ההיקף למחשוב המועצות הדתיות" אך לפי הפרסום בגלי צה"ל, נראה שהמיליונים האלה יושלכו לפח, נוכח התנגדות ראשי המועצות הדתיות ושר הדתות, דוד אזולאי, לתכנית. התשתית למחשוב המועצות הדתיות הונחה כבר לפני חודשים אחדים. על פי התכנית, מערכות המחשבים של כל 132 המועצות ברחבי הארץ, תהיינה נתונות לפיקוח המשרד לשירותי דת.

המשמעות של תוכנית המחשוב היא גם למעקב אחר תשלום המשכורות, כמה שולם ועל מה, סוף סוף ידע משרד הדתות כמה בדיוק משגיחי כשרות הוא מחזיק, ובאופן כללי: לא עוד אי דיווחים על פעולות ואי סדרים; כל פעולה תהיה מתועדת. על אלה בין השאר, הלין חבר ראשי המועצות הדתיות. שם טוענים כי מדובר בפיקוח כדוגמת "האח הגדול" על התנהלותם.

ובכל זאת, התכנית הזאת תיכנס בקרוב כפיילוט בכמה מועצות דתיות בארץ; ואם ראשיהן לא יהיו מרוצים ממנה, היא תיגנז. כלומר שהשקעה אדירה של 45 מיליון ש"ח תרד לטמיון. ממידע שפורסם בגלי צה"ל עולה כי מספר ראשי מועצות דתיות הטילו ווטו על התכנית במפגש עם השר דרעי.

ראשי המועצות מתברר זוכים לגיבוי גם מהשר הממונה עליהם, דוד אזולאי, שאמר לגלצ כי הוא לא ייתן שהמערכת הזאת תפעל בניגוד לרצון ראשי המועצות הדתיות והוסיף שהתכנית תבדק ואם היא לא תתאים להם – היא תבוטל.

מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה: "חבר ראשי המועצות הדתיות הסתייג במספר הזדמנויות מהחשיפה בסגנון 'האח הגדול', שעלולה לפגוע ברצף הפעילות של המועצות הדתיות ומעידה על חוסר אמון לכאורה שקיים כלפיהם. אנו בוחנים כעת נקודת איזון בין חשיבות המיזם לבין החשש של ראשי המועצות הדתיות, מדובר בכלי יעיל שחשוב שיוטמע של בסיס שיתוף פעולה ולא יונחת מלמעלה".

במשרד האוצר אישרו כי הוקצו 45 מיליון ש"ח למיזם, לצורך קידום הנגישות והשירות לאזרח. הם הוסיפו: "בשנה האחרונה החל משרד האוצר במימוש הרכישות לצורך כך ובמחצית הראשונה של שנת 2016 התכנית הניסיונית צפויה לצאת לדרך".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.