בית / חדשות / מזעזע: הרב שהתעלל באשה חרדית
מוצפים בתלונות מדי יום". אביגיל קרלינסקי (מימין), רחלי רושגולד וצביקי פליישמן | צילום: עופר חן. צילום מסך מתוך הכתבה

מזעזע: הרב שהתעלל באשה חרדית

במגזין של אתר מאקו מתפרסמת כתבה נרחבת על הפסקת ההדחקה בקהילה החרדית שהחלה להוציא בזה אחר זה את כל הסיפורים שעד היום הודחקו וטואטאו מתחת לשולחן. מי שנלחם בתופעה היו בין היתר: צביקי, אביגיל ורחלי, אנשי דף הפייסבוק "לא תשתוק", שהצליחו להביא כבר לעשרות כתבי אישום. "החרדים הם לא אנשים רעים, פשוט לא מבינים עד כמה זה חמור". המונולוג - 'לא תשתוק' נחשפים

במגזין של אתר 'מאקו'  מתפרסמת כתבה נרחבת על הפסקת ההדחקה בקהילה החרדית שהחלה להוציא בזה אחר זה את כל הסיפורים שעד היום הודחקו וטואטאו מתחת לשולחן. מי שנלחם בתופעה היו בין היתר: צביקי, אביגיל ורחלי, אנשי דף הפייסבוק "לא תשתוק", שהצליחו להביא כבר לעשרות כתבי אישום. "החרדים הם לא אנשים רעים, פשוט לא מבינים עד כמה זה חמור".

בכתבה של שמעון איפרגן מותאר סיפור בלתי הגיוני בעליל על רב שהטריד אשה נשואה. במונלוג שכתבה אורנה, היא פירטה את המקרה החמור,  "זה קרה באחת השבתות. רב הקהילה, שבעלי היה חסיד שלו, הזמין אותנו ואת הילדים להתארח אצלו בשבת. האירוח היה נפלא. יומיים אחר כך קיבלתי טלפון מהרב. חשבתי שאולי הוא מחפש את בעלי, אבל הוא סיפר לי שהתקין במקלחת מצלמה נסתרת שצילמה אותי. הייתי בהלם. הוא אמר שלא יפיץ את התמונות רק אם אסכים להיות איתו. במשך כמה חודשים הוא הטריד אותי. פחדתי לספר לבעלי, חששתי שהוא לא יאמין לי, עד שיום אחד הרגשתי שאני לא יכולה יותר ובלעתי כדורים".

אחרי  שהובהלה לבית החולים, סיפרה אורנה לבעלה מה קרה – והשניים יצרו קשר עם "לא תשתוק", מפעילי דף הפייסבוק עזרו לאורנה לקבל טיפול נפשי ולהגיש תלונה במשטרה נגד הרב התוקף.

בכתבה במאקו נכתב כי מאות תלונות של נפגעי ונפגעות תקיפה מגזר החרדי הגיעו לידי אנשי הדף. בהם רבנים בישיבות, מורים ומשגיחים. עשרות כתבי אישום הוגשו עד היום בעקבות פעילות הדף, חלקם נגד פדופילים שפגעו  בילדים,

"מאז שיצאנו לדרך אנחנו מוצפים מדי יום בתלונות, במידע על פדופילים ועבריינים ובסרטונים שמתעדים את מעשיהם", אומר צביקי פליישמן, אחד ממנהלי הדף. "במשך שנים חששו לדבר על הנושא הזה בחברה החרדית, בגלל ענייני צניעות, והתוצאה היא בורות. המטרה שלנו היא לשבור את קשר השתיקה הזה, לחשוף את התופעות, לשקם את הנפגעים ולדאוג שימצו את הדין עם התוקפים. אני יכול לומר שהצלנו עשרות אנשים מהתאבדות".
שלט

החלוצה מאחורי הדף הייתה היתה אביגיל קרלינסקי (28), סטודנטית לסוציולוגיה מירושלים, שכתבה בפייסבוק שיש נשים במגזר שחוששות לצאת לרחוב

. "ראינו שלא מעזים להגיש תלונות במשטרה נגד חשודים בתקיפה מינית בחברה שלנו, שהדברים נסגרים בתוך החצרות, ושהמצב רק מחמיר", אומר פליישמן. "בהתחלה טיפלנו בנפגעים  שניסו להתאבד, היינו עוזרים להם מול הרשויות ומזעיקים את המשטרה אם צריך. רבים מהם יצאו וחזרו מבתי חולים פסיכיאטריים, חיים אבל מתים מבפנים. עם הזמן התחילו להגיע אלינו גם אנשים שנפגעו לאחרונה".

בשלב הזה שינה הדף את אופיו והפך אקטיביסטי יותר. מי שייכנסו אליו עכשיו ימצאו בו סרטונים שמתעדים חשודים בתקיפה מינית, הכרעות דין וחדשות בנושא. הפעילות החשובה יותר מתקיימת מאחורי הקלעים: מתלוננות ומתלוננים לרוב פונים אליו בהודעה פרטית כדי לא להיחשף, ומקבלים מענה תוך דקות. רושגולד-גוטליב, בגלל הסמכתה הטיפולית, נותנת את המענה הראשוני, ואחר כך השלושה עובדים כמעין חמ"ל. "אנחנו לא מתביישים לפנות לגורמים חילוניים", מבהיר פליישמן. "אנחנו עוזרים למי שרוצה להתלונן במשטרה, אבל לא כולם רוצים לפנות, ואותם אנחנו מקשרים לגורמי הרווחה והבריאות".

מנהלי הדף באישור הפרקליטות חשפו כתב אישום נגד רב מהשכונה, שהטריד את אשתו . "הוא השאיר אותה לילה שלם ללא בגדים מחוץ לבית", אומר פליישמן. "קיבלנו טלפון מתושב השכונה שדיווח עליו, ובעקבות הפרסום קיבלנו מאנשי מאה שערים עוד פניות בנוגע לפגיעות ". בחלק מהמקרים, אגב, דווקא התוקפים עצמם יוצרים קשר עם אנשי הדף ומתוודים על מעשיהם.

 

אביגיל קרלינסקי, מספרת עוד כי  לדף הגיע גם מידע נגד אישי ציבור חרדים מוכרים שחשודים בתקיפות אך הם נזהרים מלחשוף אותו ללא הוכחות מוצקות. "אנחנו לא נעשה לעולם שיימינג לחשודים בתקיפות  אם אין לנו מספיק הוכחות – עדויות, סרטונים, חקירה או כתב אישום. לא נעשה טעויות שיחסלו את העבודה שאנחנו עושים למען הציבור החרדי".

. "יותר ויותר רבנים לא מוכנים שתוקפים  ופדופילים יהיו חלק מהקהילה שלהם. ההישג הגדול שלנו, חוץ מהעזרה לפונים ולבני משפחותיהם, הוא שאף רב לא יצא נגדנו או קרא להחרים אותנו. זה מדבר בעד עצמו".

בכתבה מדבר גם הוא אהר'לה יקטר, קברן מבני ברק שהפך את תפיסת הפדופילים במגזר החרדי למפעל חייו. "החרדים חשופים היום ברובם הגדול לפייסבוק, בעיקר לצורכי עבודה, והדף הזה גרמו לעלייה דרמטית במודעות", אומר יקטר, "יש שינוי אמיתי בגישה של בכירי המגזר החרדי לעומת שנים עברו. בחצרות מסוימות אסור למורים לחבק ילדים בחדר, ואפילו להחליף בגדים לילדים שעשו צרכים – במצב כזה מזמנים את ההורים. יש משגיחים בשכר במקוואות בבני ברק שדואגים שלא יהיו טבילות של יותר משתיים-שלוש דקות. ועדיין, יש עוד דרך ארוכה עד שנברך על המוגמר".

"הגיעו טלפונים מרבנים די מוכרים שדרשו שאפסיק את הפעילות ואבטל תלונות שהגשתי למשטרה. אבל אני מפחד רק מהקדוש ברוך הוא, וככל שמאיימים עלי זה רק מעלה לי את המוטיבציה להמשיך. כל פדופיל שלא נעצר זו פצצה מתקתקת שצריך לנטרל ומהר, ולא משנה לי אם הוא בן של רב או ראש קהילה".

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם לציבור

Scroll To Top