ככה נראות עשר הדקות הראשונות של השכרת רכב בחו"ל

איך לשכור רכב בחו"ל? למה כדאי לשים לב, מה לא לעשות בשום אופן ואיך לדאוג לכך שחווית הרכב השכור תהיה נעימה ככל האפשר.

מאת: יובל בנר

כבר תכננתם הכל לפרטי פרטים: טיול מפנק באירופה הקלאסית או באיזו מדינה רומנטית וחביבה. הכל כבר ארוז, הבגדים מקופלים, כל ילד צמוד למזוודה שלו כמו חפץ מעבר ונדמה שהכל הולך לפי התוכנית. הכל מתוכנן כל כך בקפידה, שאפילו ארגנתם רכב שיחכה לכם בשדה התעופה, בו תוכלו לנהוג ישירות למלון שהזמנתם מבעוד מועד. איזה יופי.
אבל רגע. מה זה? ביקשתם רכב משפחתי וקיבלתם סמארט, הביטוח מכסה אתכם רק עד הרגע שאתם יוצאים מהחניון, ידית ההילוכים משתפת איתכם פעולה רק בצעקה החמישית, והרדיו תקוע על ורדה רזיאל ז'קונט, בגרסה ההונגרית.
מסתבר שאפילו אם דאגנו להכל מראש, יש עוד קצת עבודה שאנחנו צריכים לעשות כשאנחנו מגיעים לחניון השכרות הרכב בשדה התעופה. אז אם החלטתם לשכור רכב לטיול בחו"ל, יש כמה דגשים שחשוב לשים אליהם לב:
נסו להחליט מראש איזה רכב מתאים לכם. קחו בחשבון את זמן השהייה וכמות האנשים שיצטרכו להיות בו. התאמת הרכב לצרכים אלה יכולה לחסוך לכם כסף, כאבי ראש ולעיתים גם כאבי גב. קחו בחשבון שרכבים קטנים וידניים נוטים לצרוך פחות דלק וחסכוניים מאוד ביחס לרכבים משפחתיים, אך רכבים כמו סטיישנים או מיניוואנים הם מרווחים ונוחים יותר, ויכולים להתאים יותר לטיול משפחתי עם ילדים.
הזמינו את הרכב כמה שיותר זמן מראש (הזמנה מראש גם תחסוך לכם כסף) ורכשו ביטוח. שימו לב שאתם מבינים את תנאי הביטוח על בוריים כדי שתימנעו מבעיות במעמד השכרת הרכב כמו רכישת ביטוח כפול או תוספות שאתם לא צריכים. ידע הוא בפירוש כסף בשלב זה.
חוץ מהביטוח, הכירו גם את רכבכם. כמו בכל חברות נפלאה, שלב ההיכרות הראשונית חשוב מאוד למערכת היחסים. למדו להכיר את הרכב שלכם, שאלו עליו שאלות, וודאו שאתם יודעים איך לתפעל פונקציות שונות ומכירים את חוקי התנועה המקומיים. טיול בחו"ל עם רכב יכול להיות חוויה בלתי נשכחת, אך חשוב לדעת כיצד להישמר מסכנות פוטנציאליות, מה הם האיסורים וההגבלות וכיצד להוציא את הרכב מהחברה בצורה הנכונה, היעילה והבטוחה ביותר.
אז כדי לחסוך מכם קצת עגמת נפש, להלן מדריך קצר לשלב הקריטי בהשכרת הרכב: עשר הדקות הראשונות.
00:01: חפשו שריטות. לוו את נציג החברה בסקירת הרכבוחיפוש נזקים.זהו הזמן שלכם להיות הכי דקדקנים שאפשר. חפשו בעיקר נזקים ושריטות בפגושים, בדלתות הרכב ובגלגלים. שימו לב שחישוקים קלים (או בשמם השני, גלגלי מגנזיום) נוטים להישרט בקלות וטאסות פלסטיק עלולות ליפול, אז לא לשכוח לסמן במידה והן חסרות. עם זאת,אל תזניחו שום איזור אחר ברכב. לעיתים קרובות הסוכנים מפספסים פגיעה וזה עלול לעלות לכם בהמשך.
1:00: התניעו את הרכב, בעיקר אם הוא עמד בחניה עד שהגעתם. הפעילו אותו, תנו למנוע לעבוד והאזינו לרעשים חריגים. חשוב להבין כי מבחינת סוכנות הרכב יש משקל הרבה יותר גדול לבדיקה החיצונית מאשר לבדיקה המכנית, כך שאם יש בעיה מכנית, זו ההזדמנות שלכם לתפוס אותה בזמן.
1:15: הפעילו את המיזוג ובדקו את תפקודו. אם זה רלוונטי, בידקו גם את החימום. כמו-כן, נצלו את הזמן להיכרות ראשונית עם הרכב ומציאת המתגים, התאים והפונקציות החשובות לכם להפעלתו.
1:45: בקשו מהסוכן מפת דרכים של האיזור. תמיד יש מפות בסוכנות הרכב והם ישמחו לתת לכם אחת. אם יש עוד מפות של איזורים רלונטיים לכם, קחו גם אותן. נכון שהיום אנחנו מתבססים בעיקר על אפליקציות ניווט ו-GPS, אך תמיד טוב שיש גיבוי של מפת נייר. הכירו את האיזור מבחינת המפה והכניסו את היעד לתוכנת הניווט. אתם כמעט מוכנים לנסיעה. זה גם הזמן לוודא כי ברשותכם כל מספרי הטלפון השיכולים לשמש אתכם בעת צרה.
4:15: הכינו את מושבכם. כוונו את המראות, את מושב הנהג ודאגו לכם לסביבה נוחה, נעימה ונקייה עד כמה שאפשר.
5:15: זה הזמן להכיר את הרדיו של הרכב, לקבע תחנות ולהבין איך הוא עובד. זיכרו כי התעסקות ברדיו במהלך הנסיעה היא מסוכנת במיוחד כשהיא נעשית בארץ זרה, בכביש לא מוכר וברכב שאתם לא רגילים אליו. מזערו את הנזק האפשרי על ידי בדיקה עם אנשי סוכנות ההשכרה והכנה מראש של כל הקשור למוזיקה ולרדיו.
7:15: הכירו את המחוונים, הידיות, החיווים וכפתורי ההפעלה. בוודאי שלא נדרוש מכם להכיר כל נורת אזהרה או מערכת בטיחות ברכב (ברכבים חדשים יכולות להיות גם עשרות כאלה) אבל חשוב שתעברועל הפונקציות העיקריות: מתגי החלונות, האורות, מגבים, אורות ערפל וכל אביזר בטיחות ונוחות שהרכב מציע. ודאו כי אתם יודעים כיצד לתפעל כל אחד מאלה.
8:30: מיצאו את פתח מילוי הדלק, פתיחת מכסה המנוע ותא המטען.
8:45: בידקו את בלם היד. האם הוא מורם? ודאו כי הוא עולה ויורד בצורה טובה, לא קשה או רכה מדי וזיכרו להוריד אותו לפני תחילת הנסיעה. הדבר האחרון שאתם רוצים כרגע זה ריח בלמים שרופים באפם של סוכני השכרת הרכב, עוד לפני שהתחלתם את הטיול שלכם.
9:00: שלבו להילוך והחלו בנסיעה איטית לכיוון כביש הגישה של סוכנות הרכב. זהו זמן לנסיעה איטית ושקולה. בהחלט לא המקום לשריטה.
9:45: אתם חופשיים. מכאן זה אתם, הטיול והכבישים הפתוחים. סעו בזהירות ותהנו מכל רגע.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.