בג"ץ אסר על בית הדין לעסוק בפרשת הגט: "לא ניתן לה לחזור להיות עגונה"

בתום דיון בבג"ץ על פרשת העגונה מצפת, בג"ץ הכריע בפסיקתו כי הוא אוסר על בית הדין הרבני לדון בפרשת ה"גט מצפת" למשך 21 ימים. השופט אליקים רובינשטיין הבהיר כי הוא מסתייג מהעתירה: "נראה שהמערער מתערב על ריב לא לו. מה אם האישה הייתה נישאת לבינתיים, על כל המשמעויות ההלכתיות?

בתום דיון בבג"ץ על פרשת העגונה מצפת,  בג"ץ  הכריע בפסיקתו כי הוא אוסר על בית הדין הרבני לדון בפרשת ה"גט מצפת" למשך 21 ימים.

בנוסף, בית המשפט הטיח ביקורת על הדיון החדש בגט שניתן לפני כשבע שנים, בעקבות פציעתו הקשה של בעלה שנותר במצב "צמח".

 

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הגיש חוות דעת לבית המשפט בה הכריז כי לבית הדין הרבני אין סמכות לדון בפסילת הגט שכבר ניתן. מחוץ לאולם בית המשפט מפגינים עשרות מבני המשפחה כנגד פסילת הגט.

שופטי בג"ץ הבהירו בפתח הדיון את דעתם, כבר מדברי הפתיחה הודיע השופט אליקים רובינשטיין כי הוא מסתייג מהעתירה: "נראה שהמערער מתערב על ריב לא לו. מה אם האישה הייתה נישאת לבינתיים, על כל המשמעויות ההלכתיות? התמונה לא נראית טובה על פניה". השופט הוסיף כי דעת השופטים נוטה לדברי היועץ המשפטי לממשלה על כך שאין סמכות לבית הדין הרבני לדון בגט.

רובינשטיין אמר לנציג בתי הדין: "למה להתעסק בערעור הזה? אם יש סיכוי קטן להחזיר אותה למצב של עגונה. בשביל מה כל זה? כל הנזק? אם התחילה זוגיות חדשה…". השופט הדגיש כי מדובר ב"פסק דין של בית דין אזורי שאינו מחייב לעניין תקדים".

עו"ד רפאל שטוב, טען בדיון כי הוא מייצג את הבעל שהינו צמח. "המערער האמיתי כאן הוא הבעל. ובהנחה הזו ידון בית הדין הגדול האם היא נכונה או לא".

לטענתו, אין מניעה שאדם מן הצד יסייע לבעל בשמירת מסגרת נישואיו, כשזה אינו יכול לעשות זאת בעצמו. טענה נוספת של שטוב הייתה כי למעמדה האישי של האשה הספציפית יש השלכות נוספות. "באם יהיו ילדים, ומעמדם ההלכתי בעייתי באם הגט אינו כשיר, מי ידאג להם?"

 

עו"ד אירית רוזנבלום, מנכ"לית ומייסדת 'משפחה חדשה', אמרה לפני תחילת הדין: "בית המשפט היום יידרש לתת החלטה בנוגע לפסיקת בית הדין הרבני הגדול, כאשר לנגד עיניו צריכה להיות הידיעה שמדובר בהחלטה לא מוסרית בעליל, כאשר חבר אנשים, במקרה זה בעלי סמכות אזרחית שניתנה להם על ידי המדינה הקובעת את גירושה של האישה מעולם החיים. לא רק שהפסידה את בעלה, שהפך להיות צמח, עכשיו מבקשת חבורת רבנים ועוברי אורח שנאספו ברחוב, שהיא תפסיד גם את חייה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.